profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Główne czynniki wpływające na połowy ryb

post-img

Czynniki atmosferyczne i ich wpływ na branie ryb

Początkujący wędkarze, gdy wybierają się na ryby, mało kiedy zwracają uwagę na warunki atmosferyczne, jakie panują w danym dniu. Tymczasem od nich uzależnione jest to, czy ryby będą dobrze brały. Warto zatem dowiedzieć się, jakie czynniki decydują o ich większej aktywności. Z tego też względu przygotowaliśmy zbiór informacji, dzięki którym dowiecie się, kiedy należy wybierać się nad łowisko, by zapewnić sobie udane połowy.

Temperatura i ogólne warunki pogodowe

Na pierwszy rzut idą temperatura i ogólne warunki pogodowe. Większość z niedoświadczonych wędkarzy nie zwraca na nie większej uwagi lub wybiera te dni, w których pogoda jest dla niego sprzyjająca, a więc panuje wysoka temperatura i mocno świeci słońce. Niestety to nie są dobre warunki do żerowania ryb. Znaczna większość z nich staje się aktywna, gdy niebo jest zachmurzone, a woda nie jest mocno ogrzewana przez słońce. Tak więc, w okresie letnim najlepszą porą do połowu ryb będą wczesny ranek, tuż przed i po wschodzie słońca oraz wieczór. Natomiast wczesną wiosną i późną jesienią najlepiej wybrać się na łowienie ryb w południe, gdy słońce ogrzewa zimną wodę w zbiorniku.

Wiatr i jego kierunek

lightning-bolt-768801_1280Kolejna istotna rzecz to wiatr. Niestety, ale w bezwietrzne dni ryby robią się „ostrożniejsze” i niechętnie żerują. Dużo lepiej biorą, gdy panuje lekki wietrzyk, a na tafli wody pojawiają się małe lub średniej wielkości fale. Zwłaszcza karpie, amury, karasie i leszcze lubią takie warunki pogodowe. Podkreślić trzeba także, że nie bez znaczenia jest kierunek wiatru. Gdy wieje ze wschodu ryby przestają dobrze brać, więc wtedy lepiej zrezygnować z nasiadówek nad wodą.

Ciśnienie

Wydawać by się mogło, że ciśnienie atmosferyczne to mało ważna rzecz przy połowach. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że stałe ciśnienie, utrzymujące się przez kilka dni na tym samym lub bardzo podobnym poziomie, mocno sprzyja połowom. Ryby „czują” stabilność pogody i chętniej przystępują „do polowania”. Co ciekawe, stają się także dużo aktywniejsze przed burzą i zaraz po niej. Nie lubią natomiast, gdy pojawiają się gwałtowne zawahania pogody, a więc silne deszcze i wichury. Wtedy prawdopodobieństwo złowienia jakiegokolwiek okazu drastycznie spada.

Fazy księżyca

Fazy księżyca mają nie mniejszy wpływ na branie ryb niż wyżej opisane czynniki. Dotyczą zarówno nocnych jak i dziennych wypadów na ryby. Ogólnie zasada jest taka, że przy pełni księżyca, kiedy na dworze jest dość jasno, ryby nie są zbyt skore do brania. Nie zmienia to jednak faktu, że w takich warunkach można złowić pojedyncze sztuki, które są naprawdę duże. Natomiast, gdy zależy nam na obfitych połowach, to zdecydowanie lepiej wybrać się na nocne nasiadówki, gdy księżyc znajduje się w nowiu.

Wnioski:

Podsumowując najlepszymi warunkami sprzyjającymi obfitym połowom są wieczory i noce, podczas których księżyc znajduje się w nowiu i wieje lekki wietrzyk. Jeżeli zaś chodzi o dzienne wypady, to najlepiej wybrać się na nie w pochmurne dni, gdy temperatura nie jest zbyt wysoka, a na wodzie tworzą się niewielkie fale. Oczywiście niezależnie od pory dnia, ciśnienie powinno utrzymywać się na stałym poziomie.