profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Jak dbać o sprzęt wędkarski?

post-img

Aby sprzęt wędkarski służył nam długo i dobrze musi być zadbany. Dlatego też wraz z zakończeniem sezonu wędkarskiego należy poszczególne części wędki poddać konserwacji. Dzięki temu wiosną wędzisko będzie działało niezawodnie. Jakie zabiegi przeprowadzić? Mamy kilka propozycji.

Żyłkę znajdującą się na szpuli kołowrotka radzimy ręcznie i bardzo luźno nawinąć na zwijadełko lub na szpulę po zużytej żyłce, a następnie umyć ją w letniej wodzie z dodatkiem mydła bądź odrobiny płynu do mycia naczyń. Gdy usuniemy z niej zabrudzenia, powinniśmy ją wypłukać pod letnią bieżącą wodą, wysuszyć suszarką, włożyć do materiałowego woreczka i odstawić w miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa.

Jeśli zaś chodzi o wędkę, to zanim przystąpimy do właściwej konserwacji, najpierw musimy ją dokładnie umyć. Najlepiej usuwać z niej zabrudzenia przy pomocy miękkiej szmatki oraz letniej wody z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Później trzeba ją wytrzeć do sucha, a łączniki spryskać grafitem w spray’u. Jeśli chcemy, by stały się jeszcze odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, to można je dodatkowo pokryć warstwą teflonu. Kolejny etap to wysmarowanie jej gliceryną oraz uzupełnienie ubytków w rączce. Przed umieszczeniem wędki w pokrowcu warto jeszcze sprawdzić stan omotek i stabilność przelotek.

W przypadku konserwacji kołowrotka należy wykonać następujące czynności. Najpierw poszczególne części trzeba wyczyścić przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Później można przystąpić do usunięcia starej warstwy smaru i nałożyć nową.

Z kolei spławiki należy bardzo dokładnie obejrzeć i wszelkie odpryski lakieru pokryć farbą wodoodporną. Dobrym pomysłem jest również wbicie każdego z nich statecznikiem do styropianu, dzięki czemu żaden z nich nie zginie. Natomiast haczyki dobrze jest przechowywać w pudełku magnetycznym, z którego z całą pewnością się nie wysypią. Na sam koniec warto jeszcze przejrzeć siatkę i sprawdzić, czy nie pojawiły się w niej jakieś dziury. Jeśli tak, to oczywiście należy je załatać.