profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Jak wiązać haczyk wędkarski?

post-img

Dla specjalistów połowu ryb to z pewnością podstawa, jednak początkujące osoby mogą mieć problem z poradzeniem sobie z haczykiem wędkarskim. Jak go wiązać?

Do wykonania węzła konieczna jest znajomość specjalnych technik, które pomogą wykonać go, zapewniając silny uchwyt oraz wytrzymałość. Specjalne pętle są znacznie bardziej wytrzymałe i elastyczne od tych zwykłych, a dodatkowo czasami mocno odstają, przez co ryba rzadziej na nie bierze. Umiejętne wiązanie haczyków wędkarskich polega więc zawsze na wykonaniu pętelki z podwójnie złożonej żyłki, ułożeniu jej w stronę krzywizny haczyka na jego ramieniu oraz owinięciu dłuższym końcem żyłką przyponu, która przyłożona w formie pętelki do ramienia musi być opleciona około pięciu razy. Kolejnym krokiem jest przełożenie krótszego końca żyłki przez pętelkę początkową i zaciśnięcie obu końców. Tylko w ten sposób haczyk jest silnie i solidnie związany. Ostatnim krokiem jest pętelka do mocowania z żyłki przyponu, co pozwala przymocować ją do głównej wędki. Mimo że brzmi skomplikowanie, przy odrobinie wprawy takie wiązanie zajmie nam kilka chwil – szczególnie trudno może być przy małych haczykach, jednak z czasem i to nie będzie dla nas wyzwaniem.

To oczywiście tylko jedno z przykładowych rozwiązań, najprostsze wiązanie – jest ich o wiele więcej i kiedy spodoba nam się wędkowanie, na pewno szybko sobie je wszystkie przyswoimy. Nie zniechęcajmy się, gdy na początku nie pójdzie nam dobrze – kiedy nauczymy się wiązać, dalej będzie już tylko lepiej.