profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Kołowrotki Okuma, Dragon, Jaxon itp. – rodzaje kołowrotków wędkarskich

post-img

Każdy wędkarz doskonale wie, że bez solidnego kołowrotka nie ma udanych połowów. Służy on do rozwijania i zwijania żyłki, dzięki któremu można bardzo daleko zarzucić zestaw z przynętą, a później bezpiecznie doholować rybę do brzegu. Znajdziemy je w ofercie każdej z firm specjalizujących się w produkcji sprzętu wędkarskiego. Ogólnie można je podzielić na trzy podstawowe rodzaje, których charakterystykę zamieszczamy poniżej.

Rodzaje kołowrotków wędkarskich:

Kołowrotek ze stałą szpulą – to najpopularniejszy typ kołowrotka, który można stosować w niemal wszystkich metodach wędkarskich, począwszy od spinningu, poprzez wędkarstwo matchowe i spławikowe, karpiowe, gruntowe aż po sumowe i podlodowe. Składa się ze szpuli, kabłąka, przekładni, korbki i korpusu. Co więcej, jego szpula ułożona jest równolegle w stosunku do wędziska i żyłki. W większości produktów dostępnych na rynku korpusy i szpule wykonywane są z materiałów syntetycznych, aluminium bądź tytanu, przy czym te drugie mają na brzegach specjalne wzmocnienia, które mają poprawiać ich wytrzymałość. Jeżeli zaś chodzi o kabłąk to robi się go z metalu i wyposaża w specjalną rolkę, która ma zmniejszać tarcie zwijanej żyłki. Najczęściej w zestawie pojawia się kilka szpul, które można dowolnie wymieniać. Dzięki temu można szybko zmienić linkę na taką o pożądanej średnicy, bez konieczności wymiany kołowrotka na inny. W tej kategorii polecamy kołowrotki Okuma, Jaxon, Dragon, Mistrall.

Co niezmiernie istotne – występują w wersji z dolnym i górnym hamulcem. Pierwszy typ ma umiejscowiony mechanizm hamulcowy w przekładniach, natomiast drugi z przodu i zatrzymuje bezpośrednio szpulę. Oczywiście kołowrotki wyposażone w hamulec, w porównaniu do tych, które są go pozbawione, są wygodniejsze w użytkowaniu, działają niezawodniej i pozwalają na dokonywanie regulacji żyłki w czasie holu ryby. Ze swej strony radzimy wybrać produkt znanej firmy np. kołowrotki Jaxon, Dragon, Mistrall i kołowrotki Okuma, które znajdziecie pod tym adresem: www.bigfishing.pl/pl/152-matchowe-i-splawikowe. Do ich największych zalet trzeba zaliczyć wytrzymały i odporny na korozję korpus, płynną i precyzyjną pracę hamulca, bardzo dużą pojemność szpuli, cichą pracę urządzenia oraz świetne przełożenie. Pozwala również na wykonywanie bardzo dalekich rzutów.

Kołowrotek z ruchomą szpulą – jest znacznie mniej popularny od swojego poprzednika i rzadziej stosowany podczas połowów. Zaleca się go używać przy uprawianiu wędkarstwa muchowego, gdzie niemożliwe staje się korzystanie z kołowrotków o stałej szpuli. Jak sama nazwa wskazuje posiada ruchomą szpulę, nie ma natomiast przekładni, co oznacza, że wykonanie jednego obrotu korbką jest równoznaczne z jednym pełnym obrotem szpuli. Urządzenie posiada również hamulec zapadkowy lub cierny. W zestawie pojawia się też kilka szpul, które można dowolnie wymieniać. Do ich produkcji używa się spiekanych lub tłoczonych węglików oraz skręcanych elementów metalowych, które zapewniają im świetną trwałość i wytrzymałość na spore przeciążenia. Więcej informacji o tego rodzaju kołowrotkach i samym wędkarstwie muchowym dowiesz się ze strony: www.namuche.pl.

Multiplikator – to kołowrotek szeroko stosowany przez wędkarzy w morskiej technice połowu, ale też w spinningu i metodzie gruntowej. W rzeczywistości stanowi on rodzaj kołowrotka o ruchomej szpuli, który posiada doskonałe przełożenia i wielotarczowe hamulce. Jego budowa jest znacznie bardziej złożona niż standardowych urządzeń. Najprościej mówiąc na mechanizm składa się szpula, sprzęgło, główna przekładnia, koło napędowe, hamulec, korbka, napęd osi oraz wodzik żyłki. Więcej o multiplikatorach dowiesz się ze strony www.multiplikator.pl. Osobom, które chcą je kupić polecamy zaopatrzyć się w kołowrotki Okuma, SPRO i Mistrall.

 

Jak dbać o kołowrotek wędkarski?

Na sam koniec napiszemy kilka słów o tym, jak powinno się dbać o kołowrotek wędkarski, by posłużył nam kilka sezonów. Przede wszystkim niezwykle ważne jest jego regularne czyszczenie i smarowanie jego elementów składowych, tak by działały niezawodnie. Starajmy się również zrobić wszystko, by do jego środka nie przedostały się drobiny ziemi, piasku itp., a jeśli nie uda się nam tego uniknąć to od razu po powrocie z połowów dokładnie go wyczyśćmy. Użyjmy do tego celu pędzelka lub sprężonego powietrza. Natomiast elementy znajdujące się na zewnątrz możemy przetrzeć miękką szmatką zwilżoną w wodzie z delikatnym detergentem lub benzyną ekstrakcyjną. Poza tym poddawajmy urządzenia częstym oględzinom, by zlokalizować jakiekolwiek usterki i przystąpić do ich jak najszybszego usunięcia. Pamiętajmy także o tym, by nie rozmontowywać kołowrotków na mniejsze części w trakcie połowów, bo możemy zgubić jakiś mały element i ponowne złożenie urządzenia może okazać się niemożliwe. Dzięki zastosowaniu takich zabiegów każdy sprzęt, czy to kołowrotki Okuma, Dragon, Jaxon, Mistrall będą działały należycie przez bardzo długi czas.