profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Łowienie szczupaka – porady i informacje

post-img

Złowienie ogromnego szczupaka stanowi marzenie niejednego wędkarza, niestety udaje się to tylko nielicznym. Niemniej jednak złowienie tego o standardowych rozmiarach jest jak najbardziej prawdopodobne. Oczywiście, aby tego dokonać potrzebny jest odpowiedni sprzęt i umiejętne zastosowanie właściwej techniki wędkarskiej. Mamy w tej kwestii pewne doświadczenie i dysponujemy wiedzą, którą postanowiliśmy podzielić się z zainteresowanymi, więc zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

 

Technika wędkarska i sprzęt

Jak wiadomo o udanych połowach często decyduje zastosowanie należytej techniki wędkarskiej. W przypadku łowienia szczupaków sprawdzają się przede wszystkim metoda spinningowa, gruntowa i spławikowa. Dobre efekty przynosi stosowanie zarówno żywej przynęty, jak i martwych rybek. Z racji tego, że szczupak jest dość silnym drapieżnikiem konieczne jest stosowanie wytrzymałego sprzętu, który zniesie duże obciążenia. Doskonałym wyborem będzie wędzisko o długości ok. 3-3,5 m i dość sztywnej akcji. Do niego należy wybrać duży kołowrotek z pojemną szpulą, na którą trzeba nawinąć żyłkę o średnicy 0,30 mm. W naszym wyposażeniu powinien się także znaleźć metalowy lub wolframowy przypon. Oprócz tego nad wodę warto ze sobą zabrać podbierak, rozwieracz i szczypce.

 

Trzy propozycje zestawów

  • I zestaw, który jest najprostszy do wykonania składa się z głównej linki, przyponu i przynęty.
  • II zestaw, jest już bardziej złożony. Do jego wykonania będziemy potrzebować żyłki głównej o średnicy ok. 0,28 mm, ciężarka 60 g, stopera, krętlika, przyponu oraz kotwicy.
  • III zestaw składa się z największej ilości elementów. Do żyłki głównej trzeba dołączyć stoper, spławik wytrzymujący ciężar 15 kg, łezkę, krętlik, śruciny, przypon i kotwicę.

To, na który z zestawów się zdecydujemy uzależnione jest tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji i ekwipunku, którym aktualnie dysponujemy.

 

Najlepsza przynęta

Decydując się na zastosowanie metody gruntowej powinniśmy się zaopatrzyć w żywą przynętę. W tej roli najlepiej sprawdzą się małe płotki, karasie, wzdręgi, krąpie i ukleje o długości 8-16 cm. Natomiast do metody spinningowej najlepsze będą sztuczne przynęty, takie jak błystki wahadłowe, woblery, obrotówki o numerze 3 i 4 oraz rippery i twistery zrobione z gumy (jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przynętach to polecamy ten artykuł: nahak.pl.

 

Kiedy najlepiej wybrać się na połów?

Szczupaki powinno się łowić w okresie wczesnej jesieni (wrzesień, październik) oraz w maju. Jeżeli zaś chodzi o sprzyjającą porę dnia to są nimi wczesne ranki oraz późne popołudnia. Sprzyjające warunki do połowu tego gatunku ryb to wietrzne i pochmurne dni. Warto dodać, że w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia połowy szczupaka są surowo zabronione!