profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Największe ryby słodkowodne na świecie

post-img

Morza i rzeki to ponad 71% naszej planety. Jest woda słona i słodka, a w niej najbardziej zróżnicowana flora i fauna na Ziemi. Co najciekawsze – jeszcze nie do końca odkryta. Morza i oceany kryją sporą ilość olbrzymów, takich jak wieloryby, rekiny czy orki, ale i w rzekach czy jeziorach spotkać możemy gatunki zadziwiające swoją wielkością. Wymienić tu warto m.in.:

  1. Goliat Tygrysi – zamieszkuje rzeki Afryki Środkowej. Z wyglądu przypomina piranię, lecz jest od niej 100 razy większa. Rekordzista złapał 44-kilowy okaz.
  2. Niszczuka Krokodyla – miejsce zamieszkania: południowo-wschodnie USA, rzadko w Meksyku. Nie jest lubiana, gdyż żywi się rybami, które wyławia się dla sportu. Poza tym jest brzydka i często atakuje ludzi. Rekord: 2,5m długości, 104kg wagi.
  3. Pangaz – Tajlandia. Gatunek zagrożony wyginięciem. Rekordzista złowiony w 2005 roku miał 2,75m i ważył 24kg.
  4. Bass Wielogębowy – Ameryka Północna. Rekord: 10kg.
  5. Lates Nilowy – zamieszkuje afrykańskie kraje, które znajdują się w dorzeczu Nilu. Jego wielkość dochodzi nawet do 2m, a waga do 200kg.
  6. Sum Europejski – zamieszkuje kraje Europy, ale tez i Azji. Osiąga nawet 3m długości, a jego waga dochodzi nawet do 150kg. Więcej o tym gatunku ryby poczytacie na www.ekologia.pl.
  7. Bieługa – Azja. Dorosłe bieługi żyją w Morzu Kaspijskim, Czarnym i Azowskim, lecz na tarło wyruszają w górę Donu, Wołgi, Dniepru czy Dunaju. Dojrzałe okazy osiągają 9m i 1,5t.
  8. Jesiotry wiosłonose – Ameryka Północna. Najdłuższy mierzył 7m i ważył kilka ton.