profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Obce gatunki ryb w polskich rzekach

post-img

Od bardzo dawna ludzie zmieniają środowisko naturalne by zapewnić sobie pokarm i dobry do niego dostęp. Tak samo dzieje się w przypadku przenoszenia gatunków, także ryb – czyli tak zwanego zarybiania. Nie wszyscy wiedzą, że wiele znanych nam ryb jest tak naprawdę obcych w naszym środowisku.

Jednym z najpopularniejszych przykładów jest karp – najbliższy nam region, w którym występuje to dorzecze Dunaju, jednak dzikie karpie pochodzące z tamtej okolicy bardzo różnią się od znanych nam z wigilijnego stołu ryb. Karpie są bardzo lubiane przez wędkarzy, a jak pokazują dane, aż 50% wszystkich ryb, które wypuszczane są przez Polski Związek Wędkarski do zarybiania to właśnie karpie. Kolejną rybą, która jest obca w naszych wodach są amur i tołpyga, sprowadzone do nas z Azji. Szybko okazało się jednak, że ich populacja wyjaławia jeziora – na szczęście jednak te ryby nie rozmnażają się w naszym klimacie, dlatego jest ich stosunkowo mało. Również karaś srebrzysty nie jest rodowitą rybą – przedostał się do naszych wód razem z populacją karpi. Ryba ta pochodzi z Japonii i Chin, do niedawna żył obok naszego karasia pospolitego, jednak aktualnie wyparł ten gatunek i stał się tym dominującym.

Stało się tak dlatego, że azjatycka odmiana jest o wiele bardziej przystosowana do niekorzystnych warunków, ale także dlatego że do rozrodu karasie srebrzyste nie potrzebują samców tego gatunku, co sprawia że przebiega ona znacznie szybciej. To oczywiście nie wszystkie gatunki, które są obce w naszych rzekach, jednak warto zauważyć, że jest ich całkiem sporo.