profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Sygnalizator brań – rodzaje i pomysły na ich własnoręczne wykonanie

post-img

Każdy wędkarz doskonale wie, że sygnalizator brań mocno ułatwia i uprzyjemnia łowienie ryb, więc obowiązkowo musi się on znaleźć w podstawowym ekwipunku. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo różnych modeli znanych i cenionych marek, więc wybór tego jednego może okazać się niełatwy. Postanowiliśmy zatem opisać ich rodzaje i podać 3 sprawdzone sposoby na ich samodzielne wykonanie. Zainteresowanym polecamy lekturę dalszej części artykułu.

 

Rodzaje sygnalizatorów brań

W pierwszej kolejności zajmiemy się podziałem. Najogólniej mówiąc sygnalizatory brań można podzielić na mechaniczne i elektroniczne, a w obrębie każdego z nich wskazać podtypy. Jeżeli chodzi o sygnalizatory brań mechaniczne to dzielimy je na swingery i hangery. Te pierwsze zbudowane są z głowicy z klipsem, który potrzebny jest do zaczepienia żyłki, stelaża z obciążnikiem w kształcie walca oraz podstawy, dzięki której możemy przymocować go do elektronicznego sygnalizatora brań. W modelach z wyższej półki pojawiają się jeszcze: sprężyna z wbudowaną regulacją siły naciągu oraz niewielka świecąca dioda. Jeżeli zaś chodzi o hangery to zbudowane są bardzo podobnie, z tą różnicą, że zamiast metalowego ramienia posiadają łańcuszek.

Z kolei sygnalizatory elektroniczne dzielimy na te o prostej budowie, czyli z najniższej półki cenowej, posiadające lepsze wyposażenie (modele ze średniej półki cenowej) oraz te świetnie wyposażone, a więc najdroższe spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży. W produktach zaliczających się do pierwszej kategorii nie pojawiają się mechanizmy regulacji, a jeśli już to tylko jeden lub dwa. Ich zasada działania polega na wytwarzaniu promienia lasera, który zostaje przecięty przez kółka wody, powstałe na skutek ruchu żyłki. Oczywiście ruch ten powoduje uruchomienie się sygnalizatora. Drugi rodzaj urządzeń, czyli te ze średniej półki cenowej w większości przypadków wyposażone są w mikroprocesor i dają możliwość zintegrowania ich ze swingerem. Poza tym posiadają znacznie większą ilość regulacji oraz funkcji np. zapamiętywania brań. Jeżeli zamierzacie kupić właśnie taki sygnalizator brań to spory wybór artykułów znajdziecie na tej stronie: www.bigfishing.pl/pl/196-sygnalizatory-bra. Ostatni rodzaj to produkty wysokopółkowe, które tworzone są przy zastosowaniu technologii cyfrowej. Wśród ich podstawowych systemów regulacji znajdziemy m.in. regulację poziomu głośności, tonu i czułości oraz pamięci brań. Co więcej, w sprzęcie znajdziemy także wyjście na swinger, diody, wskaźnik słabej baterii, czujnik zmierzchowy i wiele innych opcji, które sprawią, że korzystanie z tego urządzenia stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

Trzy sposoby na własnoręczne wykonanie sygnalizatora brań

Sygnalizator brań to urządzenie, za które warto zapłacić więcej. Ceny tych urządzeń nie są zbyt wysokie, ale jeśli ktoś lubi eksperymentować lub w danym momencie nie stać go na jego zakup, to może wykonać go własnoręcznie. To także doskonałe rozwiązanie dla wędkarzy, którzy lubią stawiać sobie nowe wyzwania i realizować ciekawe pomysły. Poniżej podajemy trzy sposoby na to, jak z ogólnodostępnych produktów samodzielnie wykonać sygnalizator brań.

 

Sposób I

Przygotować należy: pudełka od kliszy, sznurek/grubą żyłkę/plecionkę (w zależności od tego, co mamy pod ręką), nożyczki, ostro zakończony nożyk, kilka drucików. Pierwszy etap działania polega na zrobieniu dziurki w dnie pudełka po kliszy oraz przeciągnięciu przez niego sznurka, na którego końcu należy zrobić supełek, aby się nie wysunął. Na drugi etap składa się zrobienie dwóch dziurek w wieczku, wygięcie drucików, tak aby utworzyły kształt >< oraz włożenie ich w otworki i zablokowanie tak, aby nie wypadły. Warto dodać, że druciki powinny mieć taki kształt, który pozwoli na swobodne wydostawanie się spomiędzy nich żyłki w trakcie zacięcia ryby. Po wykonaniu wszystkich elementów sygnalizator brań można przymocować do podpórki. Co warte podkreślenia, zamiast pudełeczka po kliszy można użyć piłeczki do tenisa stołowego. Instrukcję wykonania sygnalizatora z jej użyciem znajdziecie pod tym linkiem: www.youtube.com/watch?v=XMHoKnNTYEY.

 

Sposób II

Do wykonania sygnalizatora brań drugim sposobem będziemy potrzebować: pudełeczka po jajku niespodziance (te, w których znajdują się zabawki), sznurka, korka po winie/gumki z lotki do badmintona, koralików/ plastikowych kulek, dwóch szpilek/patyczków do szaszłyków, nożyczek. Pierwsze co należy zrobić to wykonać dwie dziurki w jajku niespodziance (jedną w górnej części, drugą w dolnej). Następnie trzeba w korek lub gumkę wbić szpilki (ewentualnie patyczki do szaszłyków, które uprzednio powinno się złamać na pół) i zrobić w nim/niej otworek, przez który trzeba przewlec sznurek. Dalszy etap to nałożenie na szpilki/patyczki koralików i ich przyklejenie za pomocą kleju/plasteliny itp. Później wystarczy tylko przymocować sygnalizator brań do podpórki i cieszyć się z udanych połowów.

 

Sposób III

Ten sposób wykonania sygnalizatora jest najbardziej skomplikowany. Do jego zrobienia będą nam potrzebne: pudełko po kliszy, sznurek, gruba żyłka/plecionka, nożyczki, spiczasty nożyk, druciki, rurka antysplątaniowa. Jeżeli zaś chodzi o instrukcję wykonania to wygląda ona następująco: w jednym boku pudełka robimy dziurkę, przewlekamy przez nią linkę i na końcu zawiązujemy ją, aby się nie wyślizgnęła. Dalej w wieczku robimy dwie dziurki i montujemy druciki, tak jak w sposobie I. Później nawlekamy na rurkę linkę i zawiązujemy ją na drugim końcu, tak aby trzymała w jednym miejscu rurkę. Gotowy sygnalizator brań można przymocować do podpórki i oddać się przyjemności łowienia.