profesjonalne wędki karpiowe wędziska jaxon do połowu karpii akcesoria wędkarskie dla każdego połowy ryb wędkami jaxon

Woblery – czym są, ich budowa i rodzaje

post-img

Skompletowanie odpowiedniego sprzętu wędkarskiego to podstawa udanych połowów. Niezwykle ważną rolę odgrywają oczywiście przynęty. Wybór ich właściwego rodzaju jest uzależniony od tego, jakie gatunki ryb zamierzamy poławiać i na jakich zbiornikach wodnych chcemy wędkować. Oprócz przynęt naturalnych w sprzedaży znajdziemy także przynęty sztuczne, czyli woblery. Czym one są, z jakich elementów się składają i jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Czym są woblery i z czego się składają?

Na samym początku wypadałoby wyjaśnić czym są woblery. Otóż stanowią one sztuczną przynętę, która swoim wyglądem imituje naturalny pokarm ryb drapieżnych. Wykonuje się ją z różnego rodzaju twardych materiałów np. drewna, plastiku, tworzywa sztucznego. Używa się ich przy łowieniu ryb metodą spinningową i trollingową. Swoją nazwę wzięły od angielskiego słowa „wobble”, oznaczającego „telepać się”, co dość dobrze określa ich ruch w wodzie. Tym, co je wyróżnia na tle innych produktów są: wyporność, głębokość schodzenia oraz praca, czyli sposób poruszania się w zbiorniku wodnym. W sprzedaży pojawiają się zarówno woblery jedno- jak i wieloczęściowe, które charakteryzują się agresywniejszą, ale i naturalniejszą pracą. Co więcej, dostępne produkty różnią się między sobą kolorem, przeznaczeniem i pływalnością. Są to parametry, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę w czasie zakupów.

Jeżeli zaś chodzi o budowę, to woblery składają się z korpusu, steru, oczek do mocowania linki oraz kotwic. Korpus każdego z nich ma ustalony kształt, długość, szerokość i wysokość. Co więcej, posiada konkretną objętość, masę oraz powierzchnię boczną. Z kolei parametry steru dopasowywane są do cech korpusu. Mają zatem z góry określony kształt, powierzchnię, grubość i kąt zamocowania.

Woblery – podstawowe informacje

 • Dla tych, którzy do tej pory nie zetknęli się z woblerami lub dopiero zaczęli interesować się tym rodzajem przynęty mamy kilka ważnych informacji. Znajdziecie je poniżej.
 • Woblery posiadają własny środek wyporu i środek ciężkości.
 • Woblery nadają się do łowienia zarówno na rzece, jak i na wodach stojących, więc stanowią uniwersalny rodzaj przynęty.
 • Pracę woblera i to, jak się zachowuje na wodzie w trakcie prowadzenia określa się mianem akcji. Wyróżnia się dwa jej rodzaje: akcję ogonową, czyli pracę w płaszczyźnie poziomej oraz akcję lusterkującą (lusterkowanie), czyli pracę w pionie. W przypadku tej pierwszej akcji, ogon woblera wykonuje ruch poziomy w prawo i lewo. Natomiast w przypadku tej drugiej, również są to ruchy od lewa do prawa, ale w pionie.
 • Akcja woblerów może być szybka lub wolna (leniwa). Jest ona uzależniona od ilości maksymalnych wychyleń ogona (amplituda) i ich częstotliwości. Przy wysokich amplitudach mówi się o woblerach, że ich praca jest szeroka i agresywna, a o tych z małymi amplitudami, że ich praca jest spokojna i wąska.
 • Woblery można wykonać samodzielnie i połączyć w jednym produkcie dwie akcje ogonową oraz lusterkującą.

Woblery – rodzaje

Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu, woblery dzieli się na kilka rodzajów. Te najpopularniejsze charakteryzujemy poniżej.

 1. Woblery jerkowe – stworzone do łowienia szczupaków (ich duży wybór znajdziecie w tym sklepie www.bigfishing.pl). Są to duże i ciężkie przynęty, które charakteryzują się płytką pracą. Wprawienie ich w ruch następuje poprzez podszarpywanie wędziska, w związku z czym efektywność połowów w dużej mierze uzależniona jest od umiejętności, wiedzy i doświadczenia wędkarza. W ich obrębie wyróżnia się kilka podkategorii woblerów. Podział prezentuje się następująco:
 • Gildery, czyli szybowce. To przynęty o bardzo nietypowej pracy, która polega na tym, że przy szarpnięciach i szybszym zwijaniu linki odjeżdżają one na boki, co idealnie imituje ruch prawdziwej ryby. W sprzedaży można znaleźć zarówno gildery pływające, jak i tonące, które w trakcie opadania lusterkują, kolebią się i kołyszą.
 • Twichbaity – to klasyczne, duże produkty wyposażone w stery. Najpopularniejsze są przynęty pływające, które stawiają dość duży opór w wodzie. W związku z tym używa się ich przede wszystkim przy połowach metodą trollingową.
 • Pullbaity – to przynęty, które swoim wyglądem przypominają młode szczupaki i ukleje. To duże i smukłe woblery, które prawie w ogóle same nie pracują i nie stawiają też zbyt dużego oporu w wodzie. W ruch wprawia się je poprzez szarpanie wędziskiem. Na rynku można spotkać pullbaity tonące i pływające.
 • Przynęty powierzchniowe – ich wybór na rynku jest naprawdę duży. Tym, co dla nich charakterystyczne to samodzielna praca na powierzchni wody, polegająca na rozchlapywaniu wody, odjeżdżaniu na boki czy pluskaniu o powierzchnię wody.
 1. Swimbaity – są dużymi przynętami składającymi się z kilku części (minimum to 3 elementy). Warto się na nie decydować, gdy zamierzamy łowić szczupaki. Ich ogromną zaletą jest to, że ich ruch przypomina żywą rybę. W ofertach producentów sprzętu wędkarskiego pojawiają się woblery tonące, pływające, bezsterowe i ze sterami.
 2. Stick Baity – to klasyczne modele woblerów, które zaopatrzone są w ster. Mają podłużny i bardzo smukły kształt. W ofertach sprzedażowych pojawiają się stick baity pływające i tonące, które odznaczają się głęboką i płytką pracą. Warto dodać, że sporej wielkości modele idealnie sprawdzą się przy metodzie trollingowej.
 3. Lipless Baity – to produkty, które nie posiadają sterów. Z reguły występują w wersji tonącej, jednak można znaleźć i pływające. Ich ruch jest bardzo nietypowy i polega na drganiu połączonym z lusterkowaniem. To woblery o pękatym kształcie, których używa się do łowienia w pionie (w Polsce ten typ łowienia ryb jest zakazany). Sprawdzi się przy łowieniu ryb na wodach płytkich i głębokich.
 4. Crankbaity – to grupa woblerów, która cieszy się szczególnym uznaniem wśród wędkarzy. Są one klasycznymi produktami, które mogą pracować na przeróżnych głębokościach. W sprzedaży pojawiają się modele tonące i pływające, więc każdy wędkarz może wybrać takie, które spełnią jego oczekiwania. Przy ich prowadzeniu warto stosować różne triki, dzięki którym można zwabić ryby.
 5. Woblery, które imitują swoim wyglądem owady, płazy i gady. Swoim kształtem przypominają crankbaity. Tym, co przyciąga w nich największą uwagę jest kształt korpusu, który stworzono na wzór małych stworzeń żyjących zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Idealnie nadają się do łowienia kleni, jazi, boleni, szczupaków oraz pstrągów.

Wybór idealnego woblera zależy od mnóstwa różnych czynników, jednak w trakcie praktyki można nabrać w tej kwestii sporego doświadczenia. Na początek warto zatem korzystać z wiedzy wprawionych wędkarzy i obsługi sklepów wędkarskich, którzy na pewno doradzą w interesujących nas kwestiach.

1 Comment

 1. Wyroby skórzane
  Wrzesień 28, 2017 12:40 pm

  Podczas takich połowów nasza wygoda jest najważniejsza więc warto zainwestować w przybory ze skóry które pozwolą na komfortowe wyczekiwanie na zdobycz

Comments are closed.